Dolina Baryczy
Dolina Baryczy to prawdziwy raj dla miłośników przyrody, gdzie można podziwiać niezwykłe piękno krajobrazu. Ta malownicza okolica, otaczająca nasz Folwark, jest pełna bujnej roślinności, dzikiej fauny i przepięknych widoków. Wędrując po Dolinie Baryczy, można natknąć się na liczne stawy, które są domem dla wielu gatunków ptaków. To miejsce, gdzie natura jest na wyciągnięcie ręki, a spokój i cisza pozwalają na pełne zanurzenie się w jej urokach. Dolina Baryczy to nie tylko piękno przyrody, ale także bogata historia i kultura, które dodają temu miejscu niepowtarzalnego charakteru.
Atrakcje w okolicy
ANTONIN – Pałac myśliwski książąt Radziwiłłów
Pałac myśliwski zbudowany w latach 1822–1824 przez Karla Friedricha Schinkla, wybitnego niemieckiego architekta, dla księcia Antoniego Radziwiłła. Pałac drewniany, oszalowany, na podmurówce, zbudowany na planie krzyża greckiego. Całe wnętrze korpusu głównego zajmuje wielka, trójkondygnacyjna sala o ozdobnym stropie, wsparta na filarze, przyozdobionym trofeami myśliwskimi. Jest to jeden z najpiękniejszych europejskich pałaców i na owe czasy awangardowy. Dawniej odbywały się w niej koncerty. Gościem Antoniego Radziwiłła w Antoninie był Fryderyk Chopin (dwukrotnie, w 1827 i 1829). Na elewacji pałacu znajduje się tablica upamiętniająca te wizyty, a przy wejściu na teren pałacowy umiejscowiony jest pomnik kompozytora.
Do ośmiobocznej części centralnej (holu) przylegają cztery skrzydła mieszkalne. Czterokondygnacyjny hol nakrywa dach namiotowy z tarasem i kominem w formie wieżyczki na szczycie, a trójkondygnacyjne skrzydła boczne dachy dwuspadowe, obecnie wszystkie z blachy miedzianej. Hol z ozdobnym stropem zajmuje wysokość 3 pięter. W jego centrum stoi równie wysoka, potężna kanelowana kolumna zdobna trofeami myśliwskimi, kryjąca przewód kominowy. Ściany holu obiegają dwa poziomy empor, zapewniających dostęp do dawnych pomieszczeń mieszkalnych w skrzydłach bocznych.
Dwukrotnie (1827 i 1829) gościem księcia Radziwiłła był Fryderyk Chopin. Pałac, który od 1873 r. był rodową rezydencją, to dziś hotel, restauracja i Izba Fryderyka Chopina otwarta w godz. funkcjonowania pałacu. Pałac jest otoczony parkiem krajobrazowym w stylu angielskim. Książę Radziwiłł wraz ze swoją rodziną prowadził ożywione życie towarzyskie i artystyczne. Myśliwską rezydencję odwiedzały ważne osobistości ze świata polityki i sztuki. Książę Antoni piastował wówczas godność namiestnika królewskiego Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Prywatnie natomiast był wielkim miłośnikiem sztuki, rysownikiem, kompozytorem i wiolonczelistą. Stworzył m. in. muzykę do „Fausta” Goethego. Jednym z najznakomitszych gości był Fryderyk Chopin. W trakcie swoich pobytów w tym miejscu, w roku 1926 i 1829, Chopin grał, dawał lekcje młodziutkiej księżniczce Wandzie Radziwiłłównie, prowadził dysputy z gospodarzem o zawiłościach sztuki kompozytorskiej i tworzył. Tu powstały Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę. Warto wspomnieć o trio fortepianowym g-moll op. 8 zadedykowanym Radziwiłłowi, który za ten dar podziękował w późniejszym liście do kompozytora. Po II wojnie światowej, upaństwowiony przez komunistów pałac, ulegał pogłębiającej się degradacji. Pierwszy remont przeszedł w latach 1975–1978. Przyczynił się do tego Jerzy Waldorff. W roku 2003 za rewitalizację Pałac Radziwiłłów w Antoninie został uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem Europa Nostra Award. Fryderyk Chopin do dziś patronuje Pałacowi. Jego muzyka rozbrzmiewa tu podczas licznych koncertów wybitnych pianistów. Najbardziej znanym jest coroczny festiwal „Chopin w barwach jesieni”. Chwile pobytu kompozytora w Antoninie przypomina także salonik muzyczny z instrumentami z epoki, obrazami i litografiami oraz odlew dłoni Fryderyka Chopina przechowywany w Pałacu.
Rezerwat "Wydymacz"
Obszar rezerwatu przyrody "Wydymacz" jest własnością skarbu państwa i w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Antonin (staw rybny Wydymacz był użytkowany przez Gospodarstwo Rybackie Przygodzice do końca 2007 roku.) Rezerwat położony jest wśród lasów, od strony południowego wschodu przylegają do niego zalesione olszą czarną wilgotne łąki oraz ogromny park, otaczający Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów. W lesie, około 700 m na wschód, za torami znajduje się obelisk z 1924 r. upamiętniający ks. Ferdynanda Radziwiłła – wnuka Antoniego.
W rezerwacie można poruszać się tylko wyznaczonymi trasami. Przy rezerwacie biegną ścieżki rowerowa i piesza. Można poruszać się ścieżką przyrodniczą „Antonin – rezerwat "Wydymacz" – Antonin”. Parking w Antoninie.
Szlak konny w Dolinie Baryczy
Szlak Konny Doliny Baryczy tworzy unikatową ofertę turystyczną, bazującą na wyjątkowym bogactwie przyrodniczym obszaru, wyznaczonego granicami największego w Polsce Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy. Przebiegając ponad granicami województw dolnośląskiego i wielkopolskiego, łączy partnerów z terenu 8 gmin Doliny Baryczy: Milicz, Twardogóra, Krośnice, Cieszków, Żmigród, Odolanów, Sośnie i Przygodzice.
Szlak Konny Doliny Baryczy liczy niemal 420 km długości. Dzięki bogatej siatce traktów i ścieżek można dotrzeć nim w niemal każdy zakątek Doliny Baryczy. Trasę stanowią połączone pętle i znajdujące się w ich pobliżu ciekawe miejsca, stajnie, gospodarstwa agroturystyczne. Szlak konny biegnie głównie przez tereny leśne nadleśnictw: Milicz, Oleśnica Śląska, Żmigród, Antonin i Krotoszyn.
W ramach Szlaku Konnego Doliny Baryczy wydzielić można 6 pętli.
Kąpielisko Lido
Nasz Folwark oddalony jest od stawu Szperek (światło wody ok. 36 ha) 15 km korzystając z drogi asfaltowej, bądź 10 km korzystając z szlaku pieszego, rowerowego lub konnego przebiegającego przez las Doliny Baryczy. Kąpielisko otoczone jest lasami i piaszczystą plażą. W sezonie letnim czynne jest kąpielisko strzeżone o powierzchni 1 ha. Piaszczysta plaża stwarza wczasowiczom doskonałe warunki do opalania się jak i do aktywnego spędzania wolnego czasu. Bliskość lasu przy plaży sprawia, że znajdą tutaj również wytchnienie ludzie nie przepadający za słońcem oraz osoby, które chciałyby spróbować swoich sił, przyrządzając potrawy z grilla.
Kraina stawów
Birdwatching – spacery z Ornitologiem
Przygodzickie Bociany
Przy budynku przygodzickiego Urzędu Gminy znajduje się jedno z najbardziej znanych w Polsce gniazd bocianów z dostępną na żywo transmisją na stronie internetowej www.bociany.przygodzice.pl i na ekranie umieszczonym w holu Urzędu Gminy. Projekt internetowej obserwacji "Blisko bocianów" zrealizowany został przez Południowo-wielkopolską Grupę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków przy współpracy m.in. z Gminą Przygodzice. Ruszył wiosną 2006 r. i cieszy się olbrzymim zainteresowaniem.
Moja Wola
Zbudowany został w roku 1852. Ewenementem jest zewnętrzna elewacja pałacu, wykonana z kory dębu korkowego, uzupełnionego gdzieniegdzie korą dębów rodzimych. Budowle, w których zastosowano podobne rozwiązanie, są niezwykle rzadkie. Moja Wola jest jednym z dwóch takich miejsc w Europie. Z powstaniem pałacu wiąże się nazwę miejscowości: pierwotnie architekt, polski inżynier o nazwisku Karłowski, zaplanował inne położenie pałacu, jednak książę nakazał budowę w obecnym miejscu, miał przy tym dodać: "taka jest moja wola". Park, otaczający pałac, uznany w 1989 roku za pomnik przyrody. Utrzymany jest w stylu angielskim, powstał na bazie drzewostanu leśnego, a uformowany został w połowie XIX wieku. Obecnie znaleźć tu można drzewa 55 gatunków, a także około 20 gatunków krzewów. W 1948 r. w pałacu założony został Ośrodek Doskonalenia Robotników Leśnych, który działał do 1950 r. W latach 1950 - 1952 powstało tu Technikum Leśne im. Bolesława Bieruta, które było pierwszą w historii leśnictwa szkołą dla dziewcząt. Technikum w pałacu znajdowało się do czerwca 1975 roku, kiedy to przeniesione zostało do Starego Sącza. Pałac pozostał własnością Lasów Państwowych do 1992 r., potem został przekazany gminie, a następnie sprzedany osobie prywatnej. Obecnie obiekt popada w ruinę. Oglądać można go wyłącznie z zewnątrz. Pałac położony jest w Mojej Woli - osadzie leżącej na skraju wsi Sośnie, w powiecie ostrowskim, ok. 25 km na południowy zachód od Ostrowa Wielkopolskiego.